Jak łatwo sprawdzić zebrane punkty karne przez internet?
Od teraz możesz zrobić to sam bez wychodzenia z domu.

Nowa e-usługa weszła w życie dnia 24 kwietnia 2018 i jest dostępna dla wszystkich bez żadnych opłat. Kierowcy w całym kraju bez wychodzenia z domu mogą od teraz sprawdzić swoje punkty karne zebrane za wykroczenia drogowe. Opisywana usługa dostępna jest na portalu obywatel.gov.pl jednak, aby z niej skorzystać musimy założyć najpierw profil zaufany (eGO)

 

Jak wiadomo punkty karne wywołują u każdego kierowcy nie małe emocje głównie ze względu, iż jest ich określona ilość po przekroczeniu, której może on stracić prawo jazdy. Dopuszczalny limit punktów karnych dla kierującego, posiadającego prawo jazdy przez okres powyżej 1 roku, wynosi 24 a dla młodego kierowcy tylko 20 punktów. Aby mieć pod kontrolą swoją ilość punktów możemy je sprawdzać na w/w portalu gdzie oprócz sprawdzenia ilości punktów możemy także na obecną chwilę załatwić 181 spraw urzędowych, w tym 41 dostępnych jest online.

Jak zatem sprawdzić tą ilość punktów?

W pierwszej kolejności potrzebujemy utworzyć profil zaufany na stronie www.pz.gov.pl. Po zakończeniu wstępnej rejestracji konieczna będzie wizyta w wyznaczonym przez siebie punkcie (z dostępnych w spisie), gdzie po sprawdzeniu naszej tożsamości, profil zostanie zatwierdzony.

Warto zauważyć, iż profilu zaufanego nie muszą w powyższy sposób tworzyć klienci Millenium, Envelo, Bank Pekao, mBank, Bank Zachodni, Inteligo, PKO BP, ING. Do potwierdzenia tożsamości klientów tych banków wystarczy logowanie poprzez stronę banku/poczty lub hasło jednorazowe. Czym jest profil zaufany i jak go założyć dowiemy się na stronie https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany

Jeśli jesteśmy już w posiadaniu profilu zaufanego przechodzimy do sprawdzania ilości naszych punktów karnych w kilku łatwych krokach.

1. Wchodzimy na stronę www.obywatel.gov.pl 

2. Szukamy banneru „Kierowcy i pojazdy a po wejściu w niego klikamy w  opcję Sprawdź swoje punkty karne”

3. Po kliknięciu zobaczymy dwie opcje. Sprawdzenie punktów w komisariacie lub przez Internet. Wybieramy oczywiście tą drugą opcję, jeśli chcemy to sprawdzić w zaciszu domowym.

4. Jeśli kliknęliśmy sprawdź przez Internet ukaże się strona informacyjna z banerem baner „Sprawdź swoje punkty karne”. Klikamy w niego przenosząc się przy tym na stronę logowania profilu zaufanego.


5. Klikamy Zaloguj się. W tym miejscu pojawi się opcja logowania poprzez profil zaufany lub stronę banku/poczty z w/w banków. Wpisujemy login i hasło w zależności od tego, jakim profilem dysponujemy.

6. W kolejnym kroku pojawi się wniosek o dostęp do usługi online. Sprawdź w nim swoje dane i zapoznaj się z treścią wniosku. Jeśli wszystko zgadza się wybierz opcję „Podpisz profilem zaufanym” w prawym górnym rogu strony.


7. W tym momencie zostaniesz poproszony o autoryzację klikając Autoryzuj i podpisz dokument (wymagane będzie podanie hasła jednorazowego lub ponowne zalogowanie na stronę banku)


8. Następny krok to już nasze upragnione sprawdzenie punktów karnych. W otwartym oknie ujrzysz ilość zebranych punktów karnych.

9. Po sprawdzeniu można pobrać plik PDF z ilością punktów karnych

Miejmy nadzieję, że jesteś dobrym kierowcą i będzie ich bardzo mało lub wcale, czego Wam życzymy.

UWAGA!!!
• Pamiętaj, że baza ta aktualizowana jest raz dziennie. Oznacza to, że jeśli danego dnia otrzymałeś punkty pojawią się one w bazie dopiero dnia następnego.
• Strona ta ma charakter jedynie informacyjny więc jeśli potrzebujesz zaświadczenia o ilości punktów musisz udać się po takowe na posterunek policji.
• Pobrany plik PDF lub wydrukowany zrzut ekranu nie jest dokumentem potwierdzającym ilość twoich punktów